Strona główna » Aktualności klubowe » Krajowa Rada Kolejarskich Klubów HDK PCK

Krajowa Rada Kolejarskich Klubów HDK PCK

Kolejarska Służba Krwi ma swoją bogatą i dość długą tradycję, a  w przyszłym roku będziemy obchodzili jej 50-cio lecie powstania oraz 55-cio leci powstania Honorowego Krwiodawstwa w Polsce. Historia Krajowej Rady Kolejarskich Klubów HDK PCK sięga roku 1990 w którym to zebrała się grupa inicjatywna i za zgodą ówczesnego Ministra Komunikacji została powołana do życia. W tamtym okresie Polskie Koleje Państwowe były jedną firmą mającą podział na 8 Dyrekcji Okręgowych Kolei  Państwowych ustalono, że Krajowa Rada zostanie dostosowana do struktur już panujących w przedsiębiorstwie PKP. Zadaniami jakie stały przed KR były: prowadzenie działalności zmierzającej do popularyzowania idei Honorowego Krwiodawstwa w środowisku kolejarskim, pomoc w tworzeniu klubów HDK na PKP,  organizacja okolicznościowych imprez , uroczystości i rajdów dla kolejowych krwiodawców. Wszystko układało się dobrze aż do dnia 8 listopada 2000 roku kiedy to weszła w życie ustawa o  komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” zadała ona potężny cios nie tylko w Polską Kolej ale również w krwiodawców – ludzi, którzy niosą bezinteresownie pomoc drugiemu człowiekowi. Zaczęły się ciężkie czasy dla Kolejarskiej Służby Krwi, wiele klubów HDK postawionych zostało w stan likwidacji, niektóre z ocalałych dostawały wypowiedzenia ze swoich siedzib, zaczął się ogólny chaos związany z niezrozumieniem ludzi działających społecznie w słusznej idei,  wszystko to wiązało się z zaprzestaniem działalności K.S.K. Po ponad 10 latach przerwy w działalności na spotkaniu w Spale, grupa inicjatywna poruszyła problem związany z Kolejarską Służbą Krwi, której zadaniem było łączenie klubów HDK niezależnie od przynależności do spółek kolejowych. Tak od słów do czynów wznowiliśmy działalność K.S.K. a obecnie oczekujemy na zgłaszanie się klubów zainteresowanych zrzeszeniem w Krajowej Radzie Kolejarskich Klubów Honorowych Dawców Krwi PCK obecnie jest Nas już ponad 416 osób. Zapraszamy do działania. Razem możemy więcej.
Niech hasłem przewodnim odnowionej Krajowej Rady Kolejarskich Klubów HDK PCK będą słowa „Służba i Krew to Nasz Cel”
 
Kluby i stowarzyszenia, które już przystąpiły do Krajowej Rady Kolejarskich Klubów HDK PCK:
1.       Klub HDK PCK „1520” przy PKP LHS w Zamościu.
2.       Stowarzyszenie HDK R.P.  Klub „Kolejarz” im. Dr. Med. Ireny Białówny z Białegostoku,
3.       Klub HDK PCK „Strażnica Życia” przy Komendzie Straży Ochrony Kolei w Przemyślu,
4.       Klub HDK PCK przy Węźle PKP w Kutnie,
5.       Klub HDK PCK przy PKP Cargo Wagon Sp. z o.o. w Toruniu,
6.       Stowarzyszenie HDK R.P.  Klub im. Dr. Praw Andrzeja Ferstena przy Centrali PKP S.A.
7.       Międzyzakładowy Klub HDK PCK przy PKP Wrocław Główny,
.
 

Aktualności klubowe , , , ,

3 komentarze to “Krajowa Rada Kolejarskich Klubów HDK PCK”

 1. Jacek Mikołajczyk

  Z dużym zainteresowaniem zapoznałem się z przedstawioną informacją o planach powrotu do sprawdzonych i z czasem zapomnianych działaniach społecznych na niwie honorowego krwiodawstwa wśród kolejarzy. Na bazie własnych doświadczeń, które zdobywałem przez kilkadziesiąt lat działania w dolnośląskich strukturach KOLEJARSKIEJ SŁUŻBY KRWI potwierdam, że obecna inicjatywa jest bardzo cenna i oczekiwana przez kolejarzy honorowych krwiodawców wszystkich szczebli. Kibicuję powstałej inicjatywie i jestem przekonany, że wszystko ułoży się zgodnie z planem i oczekiwaniami. Początki zawsze bywają trudne, jednak wierzę, że grupie inicjatywnej nie zabraknie determinacji a efekty Waszej pracy będą wkrótce widoczne ku zadowoleniu wszystkich zainteresowanych. Wielu z Was ma bardzo bogate doświadczenie i należy uczynić wszystko, aby tej wiedzy i chęci działania nie zaprzepaścić. Dobry początek został zrobiony. Nastał czas na kolejne inicjatywy i kontynuację.
  Pozdrawiam serdecznie
  Jacek Mikołajczyk

 2. Zdecydowanie tak, kolejarze krwiodawcy potrzebują ponownego zjednoczenia. W każdym z Nas płynie taka sama krew niezależnie od tego kto w jakiej spółce pracuję. Mam nadzieję, że Krajowa Rada jako organ naczelny Kolejarskiej Służby Krwi zrobi wszystko aby stworzyć twardy, stabilny i mocny fundament oparty przede wszystkim na jeszcze większej pomocy drugiemu człowiekowi. Wszystkie te życzenia mam nadzieję będą poparte przez szefostwo spółek kolejowych w których pracujemy. Pozdrawiam Łukasz Derylak.

 3. Witam ! Gratuluję
  działalności.A przy okazji informuję,że koledzy z Kutna są poza PCK.Nie płacili składki członkowskiej,a taki jest wymóg statutowy.Myślę,że nadal będą honorowymi dawcami krwi,ale jako wolontariusze .Pozdrawiam St.m.

Leave a Reply

(required)

(required)